Lan

783
- Advertisement -

Lan, laneno seme

- Sponzor recepta -
Baner D - Mamas (Omnico)

Drugi nazivi: Glavičica, kučina, len, pitomi lan, pravi lan
Latinski naziv: Linum usitatissimum
Naziv na engleskom jeziku: Flax

Opis biljke:

Lan je jednogodišnja biljka s uspravnom glatkom stabljikom visine 50 do 70 cm. Uski listovi naizmenično su gusto smešteni na stabljici. Cvetovi su plavi, kadkad i beli s prašnicima i tučkom plavim kao nebo. Seme je spljošteno, glatko i duguljasto, svetlosmedje boje. Seme uronjeno u vodu obavija se sluzavim slojem. Seme je bez mirisa, a ukus mu je sluzav.

Stanište:

Lan je kulturna biljka. Nema osobitih zahteva u pogledu kvalitete zemljišta, ali je uzgoj prilično osetljiv s obzirom na vlagu.

Lekoviti deo biljke:

Za lek se sabire zrelo seme.

Lekovito delovanje:

Laneno seme koristi se kao sredstvo za čišćenje, sprečava upale i ublažava grčeve. Oblozi od lanenog semena preporučuju se kod grčeva zbog žucnih kamenaca te drugih bolesti jetre i žuči.

Neki naučnici laneno seme smatraju najmoćnijom namirnicom na svetu. Postoji mnoštvo dokaza koji govore u prilog tome da konzumiranje semenki lana smanjuje rizik od nastanka srčanih bolesti, karcinoma, šloga i dijabetesa. U svom sastavu lan ima mnoštvo korisnih materija (vitamine E i B , kalcijum,magnezijum,kalijum, selen, cink, fosfor…), ali za njegovu lekovitost naročito su značajni: Lignini – fitoestrogeni koji imaju antioksidansna svojstva i pokazuju dobre efekte u lečenju hormonski zavisnih tumora.

Vlakna – U sastav lanenog semena ulaze rastvorljiva i nerastvorljiva vlakna, blagotvorna za probavu, zdravlje creva, održavanje idealne telesne težine i regulaciju holesterola…

Omega 3 masne kiseline – dobre masti koje dokazano sprečavaju bolesti srca i krvnih sudova. Ove kiseline i lignini smanjuju upalu koja prati Parkinsonovu bolest, artritis i astmu, blokirajući lučenje određenih protivupalnih agensa. Ovo je od velike važnosti i za one koji redovno vežbaju, jer se ovako smanjuje upala mišića i ujedno skraćuje vreme oporavka. Zahvaljujući pozitivnom dejstvu vlakana na digestivni trakt, reguliše crevnu floru koju ujedno i obnavlja, eliminišući toksine iz organizma naročito se preporučuje laneno seme protiv zatvora. Na taj način kontroliše telesnu težinu i smanjuje osećaj gladi. Na želudac deluje oblažući njegovu sluzokožu, te smanjuje probleme s povećanom kiselinom. Osim toga, semenke lana su korisne za zdravlje kose i kože, a mogu ublažiti i bolove u grudima za vreme menstruacije. Lekari često preporučuju laneno seme kao lek za miome – u vidu dodatne terapije i prevencije.

Pozitivno deluju na nervni i imunološki sistem (ublažavaju alergije i simptome lupusa), igraju važnu ulogu u metabolizmu kalcijuma i imaju blag diuretički efekat. Uvek treba jesti mleveni lan, kao dodatak doručku od žitarica ili jogurtu, a može se koristiti i lanena sluz, koja se dobija dvanaestočasovnim natapanjem semenki u vodi. Sluz se nakon toga procedi i popije. Ovo je odlično za regeneraciju želudačne sluzokože i pokretanje probave.

LANENO SEME SA JOGURTOM – RECEPT

Ako muku mučite sa opstipacijom i zatvorom, laneno seme sa jogurtom vam može itekako pomoći da ubrzate metabolizam i regulišete vašu probavu. Osim što ih pokreće, ono i umiruje nervozna creva, tako da je za probavu prava blagodet. Ovaj jednostavan a zdrav recept možete pripremati svako jutro. Umesto jogurta se može koristiti i domaći kefir, postićićete slične, pa čak i bolje rezultate. Ukoliko imate cele semenke lana, sameljite ih neposredno pred konzumaciju. Ako ste već nabavili gotovo mleveno laneno seme, čuvajte ga van domašaja svetla, zatvorenog na tamnom i hladnom mestu, jer u suprotnom postoji velika verovatnoća da će užegnuti. Sa celim semenkama nije takav slučaj, mogu duže potrajati a da ne užegnu, ali opšta preporuka je da i njih držite zatvorene u frižideru. Podelićemo sa vama još jedan koristan savet, iz našeg ličnog iskustva. Ako kupujete mleveni lan, nikad ne uzimajte prevelike količine istog, jer jednom kad se kesica otvori, treba da se potroši za najduže tri sedmice, jer u suprotnom rizikujete da se pokvari. Stoga, ako planirate biti jedini kozument ovih semenki, kupite manje pakovanje, da bi ste ga potrošili na vreme. Još jedna napomena: neke osobe imaju alergiju na laneno seme, ako ga još nikako niste koristiti, povedite i o tome računa.

LANENO SEME I JOGURT ZA MRŠAVLJENJE

Veliku supenu kašiku mlevenih semenki lana, dobro pomešajte sa pola šolje probiotskog jogurta ili domaćeg kefira. Pijte obavezno na prazan stomak, tridesetak minuta pre jela. Preporučuje se uzimanje iste doze i pola sata pred odlazak na spavanje. Potpuno identičan recept se pravi za dijetu, mršavljenje, protiv zatvora i dr. Koristite recept 21 dan, pa napravite pauzu od sedam dana, pa krenite ispočetka.

LANENO SEME U TRUDNOĆI

Trudnice i dojilje ne bi trebale da upotrebljavaju mleveno laneno seme sa jogurtom, kefirom, sokom ili nečim drugim. To je neka opšta preporuka nutricionista, upravo da biste izbegle mogućnost pojave alergija i drugih neželjenih dejstava, kako kod sebe, tako i kod bebe. Ako imate probleme sa stolicom (opstipacija, zatvor) obratite se vašem lekaru, koji će vam svakako predložiti neku alternativu semenkama lana, ništa ne radite na svoju ruku. Nažalost, problemi sa probavom i zatvor u trudnoći su prilično čest problem, pa čak i pojava hemoroida, naročito u zadnjim mesecima trudnoće, kada je pritisak na rektum najintenzivniji. Vodite više računa o pravilnoj ishrani – veći unos vlaknaste hrane, veće količine tečnosti. Dosta je važno i na koji način praznite creva, više čučite – manje sedite. Nagnite se unapred, a noge izdignite na hoklicu ili manju stolicu, da bi sadržaj mogao lakše da prođe, ovo je potpuno prirodan način za pražnjenje creva.

LANENO SEME ZA ZDRAVLJE

Preliti 8 grama mlevenog lanenog semena sa 2 dl proključale vode, ostaviti najmanje pola sata da odstoji, dobro procediti i piti tokom celog dana (najbolje je popiti iz 3 ture, pre svih glavnih obroka). Ovaj recept preporučuje se za poboljšanje funkcije gastro – intestinalnog trakta.

Dodati 40 grama lanenog semena u 3,5 dl prokuvane i ohlađene vode. Poklopiti posudu i čekati naredna 3h da odstoji. Dobro promućkati pre upotrebe. Laneno seme koje se priprema na ovaj način preporučuje se dijabetičarima, jer smanjuje nivoe šećera u krvi i poboljšava rad gušterače.

LANENO SEME – MASKA ZA LICE

Laneno seme je našlo svoju primenu i u kozmetici, ovog puta smo izdvojili recept za zatezanje lica, koji ćete veoma lako i potpuno samostalno napraviti kod kuće. Još jedna dobra vest za sve naše čitateljke koje su u zrelijoj dobi, semenke lana sadrže dragoceni fitoestrogen, koji u velikoj meri pomaže našoj koži da dugo ostane elastična i glatka, a organizam vitalan i zdrav.

Evo kako se pravi maska od lanenih semenki: 

Supenu kašiku semenki lana prelivamo sa jednom trećinom (1/3) čaše provrele vode. Pomešati smesu dobro, zatim pokriti (najbolje čistom krpom) i ostaviti tako da stoji sve do naveče, kada se i nanosi maska. Uveče dobro očistite vaše lice i sa vatom lagano nanosite dobijenu smesu. Pustite da se maska osuši, pa ponavljajte ceo postupak još četiri puta. Posle toga, isperite kožu lica vodom i nanesite blagu hidratantnu kremu.

Mleveni lan možete upotrebiti na mnogo načina i u kuhinji. Slobodno ga dodajte vašim omiljenim jelima i salatama, ako to činite prvi put naša preporuka je laneno seme sa jogurtom za početak, koji mogu uzimati i deca. Vodite računa samo da ne preterate, već se držite uputstva.

Osnovni podaci:
Lan
Naziv članka:
Lan
Opis:
Lan je jednogodišnja biljka s uspravnom glatkom stabljikom visine 50 do 70 cm. Uski listovi naizmenično su gusto smešteni na stabljici. Cvetovi su plavi, kadkad i beli s prašnicima i tučkom plavim kao nebo
Autor:
- Advertisement -