Drugi nazivi: Crna nana, ljuta nana, metva, metvica, paprena metva, paprena nana
Latinski naziv: Mentha piperita
Opis biljke:
Nana je jedna od najpopularnijih i najčešće korišćenih lekovitih biljaka u svetu. Danas se gaji širom sveta zbog svojih brojnih lekovitih svojstava i blagotvornog dejstva na ljudski organizam.
Nana, koja se takođe naziva i menta, je zimzelena biljka koja ima duguljaste i sjajne listove. Ova biljka može da naraste do visine od oko 60 centimetara, a njeni listovi i cvetovi imaju jak i prijatan miris. Nana se često koristi kao začin u kulinarstvu, a takođe se koristi i u pripremi čajeva, tinktura i drugih lekovitih preparata.
Nana ili metvica je trajna zeljasta biljka, a raste kao divlja i pitoma, jer se uzgaja i u vrtovima. Nana ima uspravnu četvrtastu, granatu i dlakavu stabljiku s nasuprotnim – dlakavim unakrsnim, jajasto-šiljastim, na krajevima pilastim – listovima. Odozdo je sjajne i tamnozelene boje, a s gornje strane svetlozelene boje.
Stanište:
Ova biljka je poreklom iz Evrope, Severne Afrike i Azije i raste na vlažnim mestima.
Lekoviti deo biljke:
Za lek se koriste listovi i cela biljka.
Lekovito delovanje:
Nana se upotrebljava kao prijatan, blag i neškodljiv lek za umirivanje, protiv gasova, nadimanja i grčeva, protiv teškog varenja, kao stomahik, nana ulazi u sastav čajeva za lečenje žuči. Nanino ulje ima slaba anestetička svojstva i prijatan miris koji osvežava, zbog čega se upotrebljava i protiv gadjenja i povraćanja, ali je i sastojak brojnih jela i dodaje se radi prepoznatljive arome.
Recept za Domaći sirup od nane
Rastvor ulja u alkoholu koristi se spolja protiv bolova od neuralgije, reumatizma i nazeba. Mentol, naime, draži nerve u koži, lako isparava i zbog toga hladi. Koristi se i za umirenje živaca, nervnu rastrojenost, glavobolju, zujanje u ušima, histeriju i hipohondriju, groznicu, slabost i nožno znojenje. Otklanja gasove, nadutost, podrigivanje, povraćanje, grčeve u želucu i materici, pospešuje krvotok, leči prehladu, promuklost i kašalj.
Destilacijom nane se proizvodi eterično ulje koje ima višestruku upotrebnu vrednost u lečenju raznih bolesti.
Jedno od najznačajnijih lekovitih svojstava nane jeste njen pozitivan uticaj na varenje. Ova biljka poboljšava apetit, ublažava nadutost i gasove u stomaku, a takođe i smanjuje mučninu i povraćanje. Takođe, nana ima antimikrobna svojstva koja mogu da pomognu u sprečavanju razvoja raznih vrsta bakterija i gljivica.
Nana se takođe koristi i kao prirodni analgetik. Njeni ekstrakti i ulja mogu da smanje bol u mišićima, zglobovima i glavi. Ova biljka ima i sedativna svojstva koja mogu da pomognu u ublažavanju stresa, nervoze i anksioznosti.
Pored toga, nana ima i blagotvorno dejstvo na disajne puteve. Čaj od nane može da pomogne u ublažavanju simptoma prehlade, kašlja, bronhitisa i drugih respiratornih problema.
Uz to može da pomogne i u poboljšanju kože i kose. Njena ulja i ekstrakti imaju antibakterijska i antiinflamatorna svojstva koja mogu da pomognu u sprečavanju infekcija i upala na koži. Takođe, nana može da smanji prekomerno izlučivanje sebuma na koži, što je čest uzrok akni i drugih problema sa kožom.
U zaključku, nana je jedna od najvišenamenskijih i najkorisnijih lekovitih biljaka koje se mogu naći. Njena lekovita svojstva su brojna i raznovrsna, a njeni pozitivni efekti na ljudski organizam su dobro dokumentovani. Stoga, ako želite da poboljšate svoje zdravlje na prirodan način, ne oklevajte da isprobate čaj od nane ili druge lekovite preparate